Makijaż filmowy i teatralny - Charakteryzacja filmowa
Charakteryzacja filmowa i teatralna to moja pasja. W Warszawie (i nie tylko) szukam inspiracji i nowych wyzwań. Dlaczego tak mnie to kręci?
Wyobrażacie sobie Elizabeth Taylor w roli Kleopatry bez powiek pokrytych niebieskim cieniem, Marlin Monroe w „Mężczyźni wolą blondynki” bez intensywnie czerwonej szminki na ustach czy Penelope Cruz w filmie „Volver” bez czarnej kreski wokół oczu? Ja nie. Mam wrażenie, że brak tych elementów charakteryzacji odebrałby ich postaciom tego wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru i wyrazistości. Takie przykłady (i wiele innych) są dowodem na to, jak niezwykle ważną rolę w filmowym procesie twórczym odgrywa charakteryzator filmowy. Jego zadaniem nie jest tylko wyrównanie kolorytu skóry, ukrycie zmarszczek czy efektu świecenia się przy pomocy makijażu filmowego. Charakteryzator uczestniczy w procesie kreowania postaci, pomaga w budowaniu wizerunku bohatera. Niejednokrotnie efekty jego pracy kształtują trendy w dziedzinie beauty.
Z kolei Make up teatralny ma za zadanie sprawić, by aktor na scenie był bardziej widoczny. Nie zapominajmy, że od widzów w tylnych rzędach dzieli go znaczna odległość. Ważne jest zatem, by każda z postaci była widoczna i jednocześnie wyróżniała się od pozostałych. Publiczność przecież musi wiedzieć, kto właśnie wkroczył na scenę. W tym celu stosuje się wyrazistą kolorystykę zarówno jeśli chodzi o sam makijaż, jak również pozostałe elementy charakteryzacji (np. strój).
Charakteryzacja filmowa
Makijaż filmowy i makijaż teatralny różnią się od siebie. Każdy z nich spełnia odmienne funkcje. Make up filmowy opiera się na większej dbałości o szczegóły. Niejednokrotnie przecież twarz aktora pokazywana jest na ekranie w dużym zbliżeniu. Charakteryzator musi wziąć pod uwagę to, w jaki sposób obiektyw kamery potrafi zmienić twarz aktora i uwzględnić to podczas wykonywania makijażu. Często jego zadaniem jest również zmiana rysów twarzy (pamiętacie Charlize Theron w filmie „Monster”?), musi aktora odmłodzić lub postarzyć, umieścić na twarzy zarost, blizny, a nawet zmienić kolor skóry. Tymi elementami uzyskuje także odpowiednie cechy osobowości danej postaci.
Profesjonalne wykonanie charakteryzacji filmowej wymaga zastosowania odpowiednich, najwyższej jakości kosmetyków, peruk, zarostu i innych niezbędnych elementów. Takich, by efekt uzyskany dzięki nim był naturalny. Charakteryzacja filmowa ze względu na pracę z kamerą i dużą ilość bliskich ujęć trudniejsza od teatralnej. W jej przypadku potrzebna jest większa staranność, precyzja wykonania, umiejętności doboru makijażu do rodzaju filmu i oświetlenia.
Makijaż artystyczny to nie jedyne zadanie charakteryzatora. Należą do nich również:
- zapoznanie się z koncepcją postaci;
- ustalenia z reżyserem, aktorem i scenografem koncepcji charakteryzacji;
- organizowanie stanowiska pracy;
- charakteryzowanie aktorów i statystów;
- przygotowanie elementów charakteryzacji (peruki, kosmetyki, zarosty).
Jeśli szukasz kogoś, kto pomoże Ci zrealizować nietuzinkowy projekt w mieście Warszawa (jak również poza nim), to trafiłeś we właściwe miejsce.