Efekty specjalne
Efekty specjalne w charakteryzacji to jedna z dziedzin w sztuce teatralnej, telewizyjnej i filmowej. To szereg niezwykle skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie czynności, których celem jest zmiana aktora w odgrywaną postać. Nie zawsze musi to być człowiek. Czasem jest to obślizgły potwór okiem, a czasem syrenka z długim ogonem.
Charakteryzatorskie efekty specjalne najczęściej opierają się na pracy z wykorzystaniem prostetyków oraz wszelkiego rodzaju materiałów, które pozwolą stworzyć na ciele aktora elementy 3D.
Co to jest prostetyk ? Nazwa pochodzi od słowa prosthesis (proteza). Jest to nic innego jak wykonana ręcznie lub z odlewu aplikacja, która imituje części ciała: sztuczny nos, sztuczna broda, sztuczna rana, sztuczna ręka czy noga.
Czy wiecie, że efekty specjalne po raz pierwszy były stosowane już w XIX wieku? Na przykład w krótkometrażowym filmie Alfreda Clarka z 1895 roku pod tytułem „The Execution of Mary Stuart”. W momencie, kiedy tytułowa postać miała mieć ściętą głowę zatrzymano nagranie. Zamiast aktorki na pieńku umieszczono głowę manekina. Widzowie nie są w stanie dostrzec tej podmiany ani faktu, że ścinana jest nie ta głowa, która powinna.
Tak naprawdę efekty specjalne to takie sztuczki, a nawet oszustwa, których ofiarami stają się widzowie. Ich stosowanie ma jednak na celu wywołanie określonych reakcji, emocji. Inna jest rozpacz po Mary Stuart, gdy się słyszy o jej śmierci, a inna, gdy się tą śmierć widzi.
Często też filmy lub sztuki teatralne niosą jakieś większe przesłanie. Reżyser chce, by przedstawiona przez niego historia stała się pretekstem do dyskusji, refleksji, a nawet zmiany. Efekty specjalne pomagają w realizacji tego celu.
Efekty specjalne jakie tworzę w mieście Warszawa to sztuka w którą daję z siebie 100 procent. Umiejętność tworzenia efektów specjalnych jest najwyższą z kompetencji charakteryzatora filmowego, i nieśmiało stwierdzam , że jest moją najmocniejszą stroną.